Af Lisbet Hein – Postkort fra 1905 – Lokalarkivet Hørsholm
Kohaveallé havde sit navn efter indelukket ”Kohaven”, der i 1700-tallet blev brugt til græsning for de køer, der hørte til avlsgården ved Hirschholm Slot. Navnet genfindes i søen Kohavedam, og i den lille vej Kohaven.

Kohaveallé var virkelig en allé, idet der fra omkring år 1800 (måske tidligere) stod rækker af kastanietræer på begge sider af vejen. Mange begræd, at træerne måtte vige for udvidelser af vejen – det skete i 1930’erne på strækningen omkring Hørsholm Skole, mens de sidste (ved Dronningedammen) blev fældet i 1963.
Billederne her viser ”Kohavehusene”, tre huse, der lå ved Kohaveallé, omkring det sted, hvor Hørsholm Skoles ABC-bygning ligger i dag. Vi ved, at det sidste af husene blev revet ned i 1936, hvornår de to andre forsvandt, er der måske nogle af læserne, der kan hjælpe med?

På postkortet fra 1905 ses i hvert fald to af husene. Nogle af beboerne har taget opstilling udenfor for at beundre det automobil, der er på vej ad Kohaveallé. Maleriet af det sidste Kohavehus er malet af Anna Thalbitzer i 1952 – i sagens natur efter et ældre foto.