Dialog er grundlaget for det levende demokrati.

Af Ann Lindhardt (V), medlem af kommunalbestyrelsen. Foto AnnLindhardt

Der er så mange borgere her i kommunen, der har en stor viden og indsigt om deres lokalområde, og det skal vi have sat fokus på. Vi er alle en del af Hørsholm og derfor er det vigtigt, at også borgerne oplever, at det er muligt at komme til orde, få indflydelse og blive hørt.

At indbyde almindelige borgere, kan der bygges bro mellem borgere og de folkevalgte. Ved at lytte til borgene i større grad, får politikerne mulighed for at få belyst effekter og holdninger til udvikling af byen, besparelser, og andre forhold for vores by.

Venstre vil gerne gå forrest med inddragende initiativer, og vil derfor i dette efterår som noget nyt starte “Fredagsbar” op, hvor alle er inviteret til at komme forbi til en drink, og en uformel snak med Venstres lokalpolitikere fra Kommunalbestyrelsen i Hørsholm Kommune. 

Måske vil I tale om byens udvikling? Hvor ser I Hørsholm i 2025? Hvordan ser I, at vi sikre kvalitet på skole og ældreområdet? Vi står overfor en stor krævende opgave til de kommende budgetforhandlinger, nemlig at der skal findes 66 mio. til Hørsholm Kommunes budget 2020. Måske vil I komme og give jeres input og holdninger til de kommende forslag? 

Kulturen spiller en vigtig rolle i Hørsholm Kommune, Venstre vil være din garant for, at kulturpolitik via borgerinddragelse og sammenhængskraft i hele kommunen kan udvikle sig positivt. Hvis I har nogle input på kulturområdet, er dette også en god anledning.

Ved at lytte til vores borgere er vi med til at styrke demokratiet. Håber vi ses på vores første “Fredagsbar” nu på fredag fra kl. 16:00, Rungsted Kyst Station, på My Beautiful Gallery.

da_DKDansk