Af Peter Brandi – Et overblik over workshoppen – Foto: Peter Brandi©
Det hele startede på et stort anlagt borgermøde den 29. januar. Her blev såvel Hørsholmstrategien forelagt de fremmødte, samtidig blev BorgerLab introduceret. Alle billederne i og efter artiklen er fra workshoppen den 29. januar.

Det var spændende at se, hvor mange borgere der var mødt op, og det engagement der blev lagt for dagen.
Rent praktisk blev det afviklet som en fremlæggelse af udkastet til Hørsholmstrategien. Så blev BorgerLab introduceret. For de der endnu ikke kander BorgerLab, kan jeg sige, at det er et program, eller en platform, hvor borgere kan logge sig ind, og forholde sig til givne spørgsmål, og komme med sine egne forslag og kommentarer Når de så er tastet ind, vil andre deltagere kunne se kommentarerne, og give deres eget besyv med.

Praktikken på selve introduktionsaftenen var den, at efter præsentationen, kunne de enkelte borgere vælge at deltage i en emnegruppe, der så diskuterede en af de 5 hovedmål i Hørsholmstrategien. Valg af grupper var mulige 3 gange.
De 5 grupper var:
Infrastruktur der fungerer
Liv, kultur og shopping i bymidten
Stærke fællesskaber
Biodiversitet og oplevelser i naturen
Klimabevidst hverdag

I hver gruppe var der en kommunalpolitiker som moderator, og en administrativ medarbejder der løbende indtastede gruppens synspunkter undervejs.
På selve aftenen afstedkom det over 400 kommentarer.
Det var faktisk en meget vellykket aften, tanken var så at både de der var med til mødet, og alle øvrige borgere har kunnet kommentere Hørsholmstrategien og de underliggende mål og ideer lige siden.

Nu slutter høringsperioden om Hørsholmstrategien på BorgerLab den 12. marts.
BorgerLab vil være en høringsplatform for Hørsholm Kommune også i fremtiden for at sikre en højere og mere fleksibel involvering af borgerne i Hørsholm.

I forbindelse med denne høring har Borgmester Morten Slotved sendt et takkebrev til alle borgere der har været med. Samtidig med at han opfordrer alle de borgere der endnu ikke har registreret sig på BorgerLab til at gøre det.
Men læs selv Borgmesterens brev her:
”Kære borgere
Det er glædeligt at se, at flere og flere Hørsholm-borgere registrerer sig på BorgerLab.
Høringen på BorgerLab kører indtil 12. marts, og derefter vil der komme flere projekter på platformen. Vi kommer til at arbejde meget mere med BorgerLab, og jeg kan løfte sløret for, at vi bl.a. kommer til at bede om jeres input til den kommende vision på 0-18 års området, som Center for Dagtilbud og Skole og Børne- og Skoleudvalget kommer til at være afsender på.
Tusind tak for alle de input vi allerede har fået til Hørsholmstrategien – både her på BorgerLab og på workshoppen i slutningen af januar.
Samlet set er der indtil videre kommet 538 kommentarer ind. Det er super godt, bliv endelig ved med det! Det var en fornøjelse at møde så mange borgere i Trommen og fornemme en gejst for at styrke samarbejdet mellem politikere, borgere og kommune. Vi er meget glade for jeres flotte evaluering af arrangementet, og som mange af jer bemærkede, så var der en overvægt af seniorer til workshoppen, og vi vil rigtig gerne sætte fokus på at tiltrække flere børnefamilier og unge mennesker til vores borger-arrangementer.
Som opfølgning på jeres feedback har vi nu taget kontakt til skole- og forældrebestyrelserne i kommunen med henblik på at få deres input til Hørsholmstrategien.
Jeg vil gerne opfordre jer til at sprede budskabet om BorgerLab i jeres netværk. Jo flere der registrerer sig og ytrer sig på platformen, des mere repræsentativt bliver det datagrundlag, som politikerne skal tage stilling til i sidste ende. Men foreløbigt tak for jeres bidrag, og vi høres ved igen, når den igangværende høring af Hørsholmstrategien afsluttes.
Venlig hilsen
Morten Slotved
Borgmester”
Besøg platformen klik her













