Posted in

To nye spillere til basket mestrene – Hørsholm 79ers

Af Mads Olesen – Pressefoto: tv. Ástrós Ægisdóttir – th. Elisabeth Brynaa

Når sæsonen i Dameligaen i basketball skydes i gang onsdag, stiller Hørsholm 79ers med to nye spillere i forhold til sidste sæson – og uden professionelle udlændinge, for første gang i mange, mange år. De nytilkomne er Elisabeth Brynaa, som skifter fra Amager, og Ástrós Ægisdóttir, der har en fortid på diverse islandske ungdomslandshold.

27-årige Elisabeth ’Lis’ Brynå Hansen er et etableret navn i dansk basketball, som sidste sæson gjorde et succesfuldt comeback i BK Amager efter en forlænget pause, hvor hun blandt andet blev mor. Hun var en del af Danmarks ungdomslandsholdsprogram tilbage i 00’erne, hvor hun spillede sammen med Hørsholmanfører Gritt Ryder.

Brynaas basketopvækst foregik i Falcon, hvor hun også fik ligadebut i 2010. Hendes bedste individuelle sæson var i 2014-15, hvor hun var ligaens fjerde mest scorende spiller med 18,6 point pr. kamp. Da eliteprorammet i klubben lukkede efter 2015, gik turen til Stevnsgade et enkelt år. Her blev det til en sølvmedalje i foråret 2016.

-Hvis man har fulgt damebasket i lang tid, eller bare i sidste sæson, så ved man hvem Elisabeth er, siger træner Jesper Krone om den nye spiller. Hun havde flere gode kampe imod 79ers i sidste sæson bl.a. en med 25 point i Hørsholmhallen. Lis er hurtig, aggressiv og bund solid i begge ender. Hun passer virkelig godt ind på vores hold på alle leder og kanter, og jeg glæder mig meget til at arbejde sammen med hende.

Ástrós Ægisdóttir er en 20-årig studerende i København og kommer fra den islandske klub KKI, hvor hun var en af de bedste reboundere i den islandske liga, med 12,5 i snit. Hun tilføjer noget højde og styrke til et Hørsholmhold, der på de store positioner har mistet amerikanske Alyssa Rader, der er vendt hjem til USA og serbiske Ivana Jovanovic, der godt nok forbliver i Hørsholm, men som er gravid.

– Ástrós er en stærk all-round spiller, som har en god forståelse i begge ender af banen, siger Jesper Krone om den islandske forward. Hun bevæger sig godt uden bold, er virkelig stærk i transitionspillet. Hun er også sådan en type, som på ingen måde er flashy eller super i iøjefaldende, men hun gør en masse små gode ting i begge ender. Og så er hun en stærk forsvarsspiller. Hun er et virkelig godt match for os.

I lyset af Corona tiderne har Hørsholm valgt ikke at hente professionelle udlændinge, så heller ikke amerikanske Sidney Rielly er ikke at finde på holdkortet i denne sæson. Herudover er Caroline Bornemann søgt mod USA for at leve basket drømmen på college, men resten af succesholdet fra sidste sæson er intakt og består af:

3              Alberte Frisch                                         Guard

4              Sandra Winkel Hansen                        Guard

5              Elisabeth Brynaa Hansen                   Guard

6              Kristine Risager Pedersen                  Guard

7              Rebecca Sophie Dam                           Forward

8              Ida La Cour Heebøll                              Guard

9              Josephine Tullin                                     Forward

10           Katrine Horneman Lassen                  Forward

11           Gritt Ryder                                               Guard

12           Anne Hee Pedersen                              Forward

13           Ástrós Lena Ægisdóttir                         Forward

14           Clara Marie Busch Madsen                Forward

15           Marie Louise Blyme                              Forward

Jesper Krone Johansen                                         Head coach

Turi Høgh                                                                   Coach

Klare Hulvej Munck Jensen                                 Fysioterapeut

Bent Pedersen                                                         Team Manager

Pierre Müller                                                             Team Manager

da_DKDansk