Af Mads Olesen – Foto: Markus Kluge©
Der er både ære og topplaceringer på spil, når Hørsholm og BMS Herlev brager sammen onsdag aften i Hørsholm. I en nærmest historisk tæt Dameliga har de fire tophold efter de første fem runder slået hinanden på kryds og tværs.
I forrige weekend tildelte BMS Herlev de forsvarende mestre fra Hørsholm sæsonens første nederlag, i en knusende sejr på , hvorefter vestegnsklubben i den netop forgangne weekend drog til Jylland og tabte til Aabyhøj. Hørsholm har slået førende Amager stort, mens Amager har slået både Aabyhøj og BMS Herlev.
Det er altså en liga, hvor alle kampe kan komme til at få betydning for slutplaceringerne og dagsform og matchups afgør kampene. Sådan kommer det nok også til at gå onsdag.
Hørsholm har gennem de seneste par sæsoner haft det svært mod BMS Herlev. Wolfpack har en mængde unge, hurtige og boldstærke spillere, som Hørsholmforsvaret ikke har kunnet kontrollere. I denne sæson har Wolfpack så tilføjet landsholdsspillerne Emilie Hesseldal og Ida Tryggedsson, mens 18-årige Laura Ziegler også er blomstret til at være stjerne i ligaen, pointeret af en landsholdsudtagelse tidligere på måneden.
I forrige weekends kamp var det dog Hørsholms angreb, der manglede. De forsvarende mestre ramte kun 13 af 61 skud og udover unge Clara Madsen, der scorede fire af fem forsøg, ramte kun én spiller kurven indenfor tre-points-linjen.
Hørsholm skal, for at vinde, komme med en helt anden intensitet end i Herlev, mens BMS Herlev fortsætte med at spille forsvar, der forstyrrer Hørsholms spil.

Gritt Ryder, anfører for Hørsholm
– Vi har noget vi skal bevise over for os selv, at sidste kamp ikke var sigende for de to hold niveauer. Emilie Hesseldal gjorde en kæmpe forskel i sidste kamp, hende skal vi have bedre styr på. Vi skal ud og spille med masser af tempo og selvtillid, og hvis vi gør det skal vi nok være tilfredse med kampens udfald!

Jesper Krone, head coach
– Endnu en svær kamp, mod en god modstander. Vi har brug for at rejse os fra sidste kamp og levere en stærkere præstation, og det gælder både i forsvar og angreb. Men vi er opsatte på at hæve vores generelle niveau, og det tror jeg også klart på at vi gør.
Fakta:
Række: Dameligaen
Hjemmehold: Hørsholm
Udehold: BMS
Stilling: http://www.dameligaen.dk/da/top/turnering/stilling/