Af Peter Brandi – Foto: Peter Brandi©
Situationen med COVID-19 er stadig alvorlig. Smittetallene i Hovedstadsområdet er for høje, og derfor har myndighederne nu indført nye restriktioner i Hørsholm og 37 andre kommuner, hvoraf de fleste ligger i Region Hovedstaden.
Statsministeren meddelte den 7. december, at der bliver indført yderligere restriktioner i 38 kommuner – herunder også Hørsholm. Restriktionerne gælder fra onsdag den 9. december til og med den 3. januar 2021.

”Det er så vigtigt, at vi holder ud og holder fast,” siger borgmester Morten Slotved. ”Vi skal have bedre styr på smitten, inden det bliver juleaften. Ved at bakke op om de nye restriktioner kan vi forhåbentligt gå en jul i møde, hvor smitten holdes nede. Det er et stort juleønske, som vi alle kan stå sammen om.”
Hvad betyder det for dig?
- De nye restriktioner træder i kraft onsdag d. 9. december og ifølge dem skal alle skolebørn og unge fra 5. klasse og op undervises digitalt derhjemme. Nogle elever er dog undtaget for restriktionerne, bl.a. eleverne i kommunens specialtilbud Lundevejsskolen.
- Alle indendørs kultur, sport og fritidsaktiviteter lukkes ned. Musikskolens elever undervises dog digitalt hjemmefra. Kun professionel idræt er undtaget, og udendørs faciliteter kan fortsat benyttes, under forudsætning af at man holder afstand til hinanden.
- Kulturhus Trommen og Hørsholm bibliotek lukker også – men Restaurant Bøf og Bolle, der ligger i kulturhuset, holder fortsat åbent for Take Away.
- På sundheds- og ældreområdet lukkes for muligheden for selvtræning på Louiselund. Aktivitetscenter Sophielund, Breelteparkens Dagcenter og Selmersbo Aktivitetscenter lukkes også frem til den 3. januar. Enkelte funktion opretholdes dog, f.eks. udendørsaktiviteter med maksimalt 10 personer. Læs mere om mulighederne på det enkelte centers hjemmeside.
- Ældre Sagen i Hørsholm oplyser: At de aflyser aktiviteterne i Sophies Hus, da det er en kommunal bygning, og at man selvfølgelig følger de kommunale retningslinjer.
- Rungsted Kirke oplyser: At der ikke sker ændringer ved kirkelige handlinger, dvs. julegudstjenester, højmesser, hverdagsgudstjenester, bisættelser, dåb og bryllupper, men grundet nye restriktioner og anbefalinger på grund af den stigende coronasmitte er alle Rungsted Kirkes ugentlige arrangementer er sat på pause indtil den 3. januar 2021. Det betyder, at følgende arrangementer aflyses: Julemødet fredag den 11. december, før søndagen tirsdag den 15. december og julekoncert tirsdag den 15. december.
Øvrige funktioner i Kommunen opretholdes fortsat, hvilket blandt andet betyder, at Borgerservice på rådhuset holder åbent. Husk at bestille tid på forhånd – vær dog opmærksom på, at Rådhuset som sædvanligt holder lukket mellem jul og nytår – i år fra 23. december til og med den 3. januar 2021.
Desuden vil vuggestuer børnehaver, og skoler til og med 4. klasse fortsat holde åbent, og det samme gælder SFO’en. Dagtilbud og skoler informerer særskilt forældrene via AULA og Tabulex.
På det specialiserede børne- og voksenområde opretholdes alle funktioner, dog vil sproggruppeforløb for 4-6-årige børn blive udsat til det nye år. Forældre er særskilt informeret herom. Kommunens socialpsykiatriske væresteder holder fortsat åbent, dog med visse begrænsninger i forhold til at invitere venner og bekendte ind i værestedet.
Skoletandplejen fortsætter uændret bortset fra at enkelte rutinemæssige undersøgelser udsættes til det nye år.
Norfors genbrugspladser holder også fortsat åbent.
På www.coronasmitte.dk/overblik kan du få et generelt overblik over de nye restriktioner.