Af Peter Brandi – Foto: Alle deltager i Skoleskak – Pressefoto Dansk Skoleskak
330 elever fra 2 skoler i Hørsholm Kommune spiller hjernen stærk på Skolernes Skakdag – hjernens motionsdag, fredag den 10. februar 2023. Fællesskabet og nye veje til læring står i centrum når brikker og brætter for en dag erstatter penalhuse og skolebøger.
I alt deltager 47.515 elever fra 313 skoler på Skolernes Skakdag – hjernens motionsdag, og det er ny rekord.

Skolerne får adgang til et særligt materiale – Hjerneforløbet – som inspirerer til aktiviteter på dagen.
Professor i psykologi, Svend Brinkmann, ønsker alle eleverne en god hjernemotionsdag:
“Det glæder mig, at børn og unge over hele Danmark kigger op fra skærmen, ser hinanden i øjnene og mødes over skakbrættet på Skolernes Skakdag – hjernens motionsdag. Den form for samvær kan forhåbentlig være et modtræk til den stigende mistrivsel vi desværre oplever i disse år, så jeg glæder mig over, at rekordmange unge, undervisere og skoler motionerer hjernen i år med skoleskak.“
Skoleskak er en del af hverdagen på hver tredje skole i Danmark. Forskning har vist, at skoleskak hjælper de unge til mere ro, koncentration og gør dem bedre til matematik.

Mikkel Nørgaard, læringschef, Dansk Skoleskak:
Skolernes Skakdag er større end nogensinde med 313 deltagende skoler på landsplan. Det er fantastisk, at så mange skoleledere, lærere og pædagoger, ser ideen i at arbejde med elevernes faglige og sociale udvikling på nye måder og spille hjernen stærk med skoleskak.
I Hørsholm Kommune deltager 330 elever fra Hørsholm Skole og Lundevejsskolen i Skolernes Skakdag – hjernens motionsdag 2023.
Skolernes Skakdag – hjernens motionsdag 2023 arrangeres af skoler landet over i samarbejde med Dansk Skoleskak, Spar Nord Fonden og Det Obelske Familiefond.
Hvad Skolernes Skakdag – hjernens motionsdag 2023
Hvor Hørsholm Skole og Lundevejsskolen
Hvornår fredag den 10. februar
Om dansk skoleskak:
Dansk Skoleskak hjælper børn og unge med at spille hjernen stærk og udvikle sig fagligt, socialt og mentalt via skoleskak. Dansk Skoleskak er startet i 1960 af skoleledere, -lærere og -elever. Dansk Skoleskak har den nationale kompetence inden for skoleskak og rådgiver kommuner og skoler i at anvende skoleskak som systematisk læringsmetode bl.a. via det evidensbaserede læringsprogram, SKAK+MAT®, hvis læringseffekter er undersøgt og formidlet internationalt eller SFA – Skoleskak For Alle® målrettet elever med ADHD, autisme og indlæringsudfordringer.
Dansk Skoleskak står bag Skolernes Skakdag – hjernens motionsdag®, Skoleskaklærer-uddannelsen® og Skakshoppen.dk, der forsyner skoler og elever med skakmaterialer.

